Bolesny bark to jedno z najbardziej spotykanych dolegliwości, na które uskarżają się pacjenci poradni ortopedycznej, czy pracowni fizjoterapii. Diagnostyka barku, często bywa mało precyzyjna i w pierwszym etapie leczenia wymaga uważnej diagnozy różnicowej z sąsiadującymi stawami i kręgosłupem szyjnym. Większość pacjentów to osoby po 40 roku życia, które doznały urazów mięśni, ścięgien, torebki stawowej, kości lub chrząstki. Wśród najczęstszych przyczyn można wymienić urazy, zmiany przeciążeniowe i choroba zwyrodnieniowa, a dolegliwości wiążą się z ograniczeniem zakresu ruchu, bólem oraz znacznymi problemami w funkcjonowaniu.
Czynników predysponujące do występowania zespołu bolesnego barku
- siedzący tryb życia,
- brak rozgrzewki i odpowiedniego przygotowania przed treningiem,
- przeciążenie w wyniku nieprawidłowej jakości wykonywanych ćwiczeń,
- długotrwałe unieruchomienie barku,
- praca w przymusowej pozycji,
- wady postawy klatki piersiowej i kręgosłupa,
- choroby przewlekłe dotyczące stawów, mięśni i ścięgien -Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS), Łuszczycowe zapalenie stawów (ŁZS), Dna moczanowa,
- choroby układu nerwowego, nowotwory,
- blizny w okolicy barku.
Przyczyny bolesnego barku
- zapalenie kaletki podbarkowej, zespół ciasnoty,
- uszkodzenie ścięgien mięśni pierścienia rotatorów (RC rotator cuff) lub zwapniające zapalenie stożka rotatorów RC,
- zmiany zwyrodnieniowe stawu ramiennego,
- zespół zamrożonego barku, któremu towarzyszy utrata ruchu czynnego i duża bolesność,
- zmiany zwyrodnieniowe stawu barkowo-obojczykowego ( ACJ),
- tendinopatia ścięgna głowy długiej mięśnia dwugłowego ramienia (LHBT), naderwaniem mm. nadgrzebieniowego,
- następstwa urazów (zwichnięcie stawu ramiennego, zwichnięcie stawu barkowo-obojczykowego, złamania,
- niestabilność stawu ramiennego.
Objawy
Początkowo ból może być umiarkowany, pacjent może funkcjonować odczuwając dolegliwości tylko po przeciążeniu. W miarę rozwoju zmian bóle występują częściej i coraz bardziej ograniczają zakres ruchomości. Może pojawić się ból nagły , kłujący oraz promieniujący do ramienia, łopatki, nawet do przedramienia i dłoni. W zaawansowanym stadium często występuje obrzęk i silna , stała bolesność związana z rozwojem stanu zapalnego. Bywa, że ból wybudza w nocy, a spanie na chorym barku jest niemożliwe. Ostry ból sprawia, że pacjenci utrzymują bark w pozycji nieruchomej- bezbolesnej. Występuje spazm mięśniowy w celu utrzymania pozycji barku. W efekcie wszystkie te objawy mogą powodować stopniowe „zamrażanie” , ograniczenie ruchomości, osłabienie mięśni w obrębie stawu barkowego i ramieniowego.
Ćwiczenia na zespół bolesnego barku
Podstawową zasadą podczas leczenia jest zabezpieczanie kończyny przed przeciążeniem, czynnościami i pozycją ,która wywołała zmiany w barku.
Fizjoterapia głównie opiera swoje działanie na kinezyterapii. Są to terapia manualna,ćwiczenia wzmacniające prawidłową postawę, ćwiczenia stabilizujące. Ważne jest też precyzyjne wykonywanie ćwiczeń centralizujących głowę kości ramiennej. Ćwiczenia wzmacniające mięśni obręczy barkowej oraz tułowia wykonywane koncentrycznie i ekscentrycznie mają zadanie przywrócenia prawidłowego układu bark, szyja, kręgosłup.
Jednym z zabiegów poprawiających regeneracje I odtworzenie uszkodzonych tkanek miękkich jest fala uderzeniowa.
Celem rehabilitacji jest regeneracja, przywrócenie pełne funkcji barku oraz powrót do pełnej aktywności .