Wady postawy są nie tylko defektem estetycznym, ale i wywołują poważne schorzenia, dolegliwości bólowe i zdecydowanie obniżają komfort życia. Jedną z takich wad jest skolioza, diagnozowana przede wszystkim u dzieci.
Czym jest skolioza?
Pod pojęciem skoliozy należy rozumieć wadę postawy, która charakteryzuje się wygięciem kręgosłupa kształtem przypominającym literę S. Bardzo często skolioza nazywana jest bocznym skrzywieniem kręgosłupa. Następuje odchylenie kręgosłupa w prawą lub lewą stronę. Skolioza pod względem medycznym jest skrzywieniem trójpłaszczyznowym, które występuje w trzech różnych płaszczyznach:
- czołowej – boczne skrzywienie kręgosłupa,
- strzałkowej – tzw. ordoskolioza albo kifoskolioza,
- poziomej.
Przyczyną skoliozy jest najczęściej brak ruchu oraz przyjmowanie przez dziecko niewłaściwej pozycji podczas siedzenia. Na ogół skolioza dotyka odcinka piersiowego kręgosłupa, czyli górnej części pleców, albo rozwija się pomiędzy odcinkiem piersiowym a lędźwiowym. Niezmiernie rzadko pacjenci ze skoliozą mają skrzywienie w odcinku lędźwiowym.
Wada postawy u dzieci
Najczęściej skolioza diagnozowana jest na badaniach bilansowych dzieci, dlatego wyróżnia się w zależności od wieku, w jakim u dziecka pojawiają się pierwsze objawy: skoliozę wczesnodziecięcą (do 3. roku życia), dziecięcą (pomiędzy 3. a 10. rokiem życia) i młodzieńczą (nabytą w okresie dojrzewania).
Leczenie skoliozy
Lekarz prowadzący pacjenta dopiera sposób leczenia skoliozy w zależności od wieku pacjenta oraz stopnia zaawansowania skrzywienia. Jeśli skrzywienie jest nieznaczne i wcześnie zdiagnozowane, zalecana jest rehabilitacja. Gdańsk ma baseny i ośrodki rehabilitacyjne, które prowadzą gimnastykę korekcyjną, pozwalającą na zniwelowanie skoliozy.
Leczenie skoliozy Gdańsk w swoich ośrodkach leczniczych prowadzi również z wykorzystaniem gorsetów ortopedycznych, które pacjent musi nosić przez kilkanaście godzin dziennie lub zakładać wyłącznie na noc. Gorset czasem zastępowany jest gipsem korygującym, aparatem lub specjalnymi wyciągami, a jeśli pacjent ma jedną nogę krótszą – konieczne jest noszenie wkładek ortopedycznych w butach.
Ostatecznością przy leczeniu skoliozy pozostaje operacja i wykonywana jest ona wówczas, gdy kąt skrzywienia bocznego kręgosłupa wynosi co najmniej 60 stopni. Zabieg chirurgiczny polega na wszczepieniu metalowych aparatów i implantów, a zwykle wykonuje się go u nastolatków między 13. a 15. rokiem życia.