Rehabilitacja w domu pacjenta
Rehabilitacja to proces niezwykle efektywny, który często pozwala ludziom chorym, cierpiącym z powodu wielu różnych dolegliwości wrócić do sprawności. Wszytko jest dobrze, gdy pacjent jest w stanie sam dotrzeć do placówki medycznej. Niestety często zdarzają się przypadki, kiedy chorzy nie mogą samodzielnie opuścić domu. Ratunkiem w takiej sytuacji staje się rehabilitacja domowa.
Podeszły wiek, brak windy (tak częsty w starych kamienicach), brak świadomości ze strony rodziny oraz wiele innych czynników, nie dają szansy na poprawę stanu pacjenta. Osoba zdrowa często nie zdaje sobie sprawy, jak wiele barier jest nie do pokonania dla osoby niepełnosprawnej.
Jestem młody i zdrowy! Co mi się może stać?!
Nie potrafimy sobie wyobrazić, co przeżywa wcześniej sprawny, aktywnie żyjący młody człowiek gdy np.: złamie nogę i czasowo zostaje unieruchomiony.
Co możemy zrobić jako rodzina?
W każdym przypadku potrzeba dużego wsparcia rodziny. Potrzebna jest wręcz praca zespołowa a w skład zespołu wchodzi cała rodzina, lekarze i fizjoterapeuci.
Świadomość rodziny jest kluczowa w procesie rehabilitacji pacjenta. Chodzi tu także o względy psychologiczne. Osoba niesprawna może być niecierpliwa ,niemiła , może być pobudzona lub wręcz przeciwnie apatyczna i odmawiająca współpracy. Wszyscy musimy zdać sobie sprawę w jak trudnym położeniu jest osoba niesprawna . Trzeba uświadomić mniej cierpliwym członkom rodziny, że to trudne chwile dla pacjenta. Nie oszczędzajmy też naszych wnuków i dzieci w obowiązku zajmowania się Babcią i Dziadkiem.
Jak przygotować pacjenta?
Niezwykle istotne jest ,aby odpowiednio przygotować się do rehabilitacji domowej. Pacjent powinien być umyty i o ile to możliwe w stroju do ćwiczeń. Pościel powinna być regularnie zmieniana a łóżko zaścielone. Wszystkie zbędne sprzęty uprzątnięte ,żeby nie przeszkadzały w ćwiczeniach. Odpowiednie przygotowanie zapewni komfort pracy fizjoterapeutom ,ale przede wszystkim pacjentowi.
O czym powinien wiedzieć pacjent ?
- Przygotuj wyniki badań!
- Przeanalizuj na jakie schorzenia chorujesz. I tu ważna jest szczegółowa analiza chorób i dolegliwości współistniejących. Postaraj się nie pominąć niczego.
- Zastanów się z czym masz największy problem, w życiu codziennym (siadanie na sedes, schodzenie/wchodzenie po schodach?)
- Nie bierz leków mocno znieczulających i wpływających znacznie na odczuwanie .Nie pij alkoholu i nie pal papierosów przed terapią.
- Podczas trwania rehabilitacji nie organizuj spotkań . Potrzebna jest koncentracja
Czasami najprostsze rzeczy mogą sprawiać duże problemy. Nie myśl, że tak musi być zawsze. Trzeba podjąć wspólne działanie i świat pokaże inne możliwości. My, fizjoterapeuci jesteśmy od tego ,żeby te drogi przecierać. Nie odkładaj i nie czekaj z działaniem, bo to stracony czas . Doceniajmy każdy postęp. Choroba to wyzwanie a nie wstyd a wzajemna współpraca to podstawa.
W celu rejestracji prosimy o kontakt.
W trudny temat rehabilitacji domowej wprowadziła nas
Fizjoterapeutka Małgorzata Zalewska