Istnieje powiedzenie, że wypadki chodzą po ludziach. Zdarzają się w różnych sytuacjach i mogą się niestety przydarzyć każdemu z nas. O ile w większości przypadków wychodzimy z nich bez konsekwencji, to niekiedy potrzebna jest rehabilitacja po wypadku.
Rehabilitacja powypadkowa jest procesem intensywnego oddziaływania terapeutycznego, którego celem jest przywrócenie organizmu do stanu sprzed wypadku lub przynajmniej przywrócenie sprawności umożliwiającej samodzielność. Aby rehabilitacja tego typu była skuteczna, musi być przede wszystkim kompleksowa. Oznacza to, że w zależności od wskazań powinna obejmować pomoc psychologa, specjalisty od rehabilitacji, ortopedy oraz fizjoterapeuty. Nie oznacza to oczywiście, że rehabilitacja w każdym przypadku przebiega identycznie. Prawidłowy program zostać powinien indywidualnie zaplanowany. Rehabilitacja, jej kierunek i użyte formy, muszą być dostosowane do rodzajów obrażeń, skutków, jakie miał wypadek dla organizmu i oczywiście ogólnego stanu organizmu, osoby poszkodowanej.
Sama rehabilitacja najczęściej dotyczy tych osób, które były uczestnikami wypadków komunikacyjnych, rolników oraz osób, które złamały rękę lub nogę. To bowiem te przypadki najczęściej powodują, że osoba poszkodowana zostaję wyłączona z życia społecznego, nie jest w stanie na nowo podjąć pracy zawodowej i ma ograniczoną mobilność. Rehabilitacja jest zatem kluczem do ponownego „uruchomienia” danej osoby i zlikwidowania skutków wypadku.
Sama rehabilitacja jest możliwa przez dostęp do świadczeń rehabilitacyjnych finansowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia. To sposób na rehabilitacje bez kosztów, jednak musimy mieć świadomość, że możemy tutaj na realizacje świadczenia nieco poczekać. Dużo prościej jest, kiedy osoba poszkodowana miała wykupione ubezpieczenie medyczne. Wtedy wystarczy, że skontaktujemy się z infolinią naszego ubezpieczyciela. Ustalamy z konsultantem optymalny dla nas sposób postępowania i wybieramy współpracującą z firmą ubezpieczeniową placówkę, w której chcemy się rehabilitować.