Zabieg endoprotezoplastyki biodra polega na zastąpieniu naturalnego stawu biodrowego protezą. Poprzez wyeliminowanie bólu i przywrócenie biomechanicznych możliwości stawu umożliwia prawidłowe wykonywanie czynności jak chodzenie, stanie, podnoszenie ciężarów.
Postępowanie profilaktyczne i przygotowanie do zabiegu
1.Nauka odciążania kończyny i chodu o kulach, przemieszczania się po schodach, wstawania .
2.Wzmacnianie siły mięśni zarówno kończyny chorej (m. czworogłowy) jak i zdrowej, stabilizacja postawy.
Postępowania we wczesnym okresie pooperacyjnym
1.Odpowiednie ułożenie kończyny operowanej. Operowana kończyna powinna być utrzymana w niewielkim zgięciu do 20st.i odwiedzeniu do kąta 30 st., ułożona w położeniu pośrednim jako zabezpieczenie przed zwichnięciem protezy i zabezpiecza prawidłowe gojenie tkanek. Przywiedzenie z rotacją na zewnątrz może spowodować zwichnięcie protezy.
Należy unikać:
- krzyżowania nóg podczas spania,
- rotacji stopy na zewnątrz i do wewnątrz,
- poleca się stosować poduszkę.
2.Ćwiczenie mają na celu zwiększenie zakresu ruchu w operowanym stawie, nie mogą jednak wywoływać bólu i we wczesnym etapie nie powinny przekraczać zastrzeżonych zakresów szczególnie zięcia i przywiedzenia.
Ważne jest zwiększanie siły szczególnie mięśnia pośladkowego i czworogłowego (ćwiczenia powinny odbywać się przy lekko zgiętym kolanie, żeby nie wywoływać zbyt dużych naprężeń w okolicy mocowania protezy).
3.Stopniowo wprowadza się ćwiczenia w pozycjach wyższych: siad, siad ze spuszczonymi nogami, ćwiczenia wspierające pompę mięśniowo- naczyniową oraz ćwiczenia oddechowe.
4.Pionizację wykonuje się w 2,3 dnu po operacji.
Rehabilitacja po endoprotezoplastyce biodra- usprawnianie
1.Nauka chodu rozpoczyna się w 3,4 dniu po operacji . We wczesnym okresie kończyna operowana powinna być całkowicie odciążona. Bardzo ważnym etapem jest nauka chodu o kulach (kule -operowana noga -zdrowa noga).
2.Całkowite obciążenie może nastąpić po uzyskaniu pełnej, bezbolesnej ruchomości w stawie oraz przy odpowiednio wzmocnionych mięśniach, szczególnie pośladkowym średnim.
3.Podczas rehabilitacji stosuje się coraz bardziej zaawansowane ćwiczenia stabilizujące, wzmacniające i utrzymujące kondycję fizyczną.