Reh-Up objawy

Podczas konsultacji fizjoterapeutycznej pacjenci dziwią się dlaczego zadajemy tyle szczegółowych pytań, a potem tyle ruchów: skłon, wyprost, „noga w górę”. „Po co to wszystko, przecież mam rezonans i prześwietlenie.” Ależ to właśnie tak ma wyglądać.

Po tylu zebranych informacjach i przetestowanych ruchach, koncentrujemy uwagę pacjenta na objawach. Oczywiście jest czas i miejsce, który poświęcamy na analizę zdjęć i badań diagnostycznych. Jeśli podczas wywiadu i badania pacjent zauważy zależność miedzy określoną pozycją, a zmniejszeniem lub zwiększeniem dolegliwości, to sam zaczyna rozmieć jak duży wpływ na leczenie ma TA właśnie pozycja i TEN ruch.

Sprawdza się to podczas badania zespołów bólowych kręgosłupa objawiających się bólem pośladka, drętwieniem podudzia, bólem promieniującym do całej kończyny objawiającej się jako rwa kulszowa, czy bólem okolicy lędźwiowej kręgosłupa, pacjent sam zauważa, że po zmianie postawy ból zmniejsza się, narasta lub przemieszcza się do kończyny. Widzi też ,że po skorygowaniu postawy dolegliwości zmniejszają się w jakimś procencie lub całkowicie znikają.

Warto też naprowadzić pacjenta, że jest mało prawdopodobne, że przyczyną bólu jest t.z.w „ przewianie,” skoro sam może zmniejszyć , czy wyeliminować dolegliwości wykonując określony ruch lub przyjmując prawidłową postawę. Przyczyna dolegliwości leży w nieprawidłowo używanym mechanizmie. Często pacjent przypomina sobie ,że dwa tygodnie przed „przewianiem” przekopał ogródek lub miał stresujący tydzień w pracy i codziennie siedział 8 godzin przed komputerem .

Ta świadomość , to nasz wspólny sukces. Zadaniem fizjoterapeuty jest wyedukowanie pacjenta jak powinny zachowywać się objawy i jakich efektów oczekujemy. Pacjent musi wiedzieć jak wygląda pogorszenie i jak temu zapobiegać. Jeżeli podczas pierwszej konsultacji wyedukujemy i uświadomimy pacjenta co do diagnozy i sposobu postępowania, pacjent ma większe szanse na skuteczne i trwałe wyleczenie, a przede wszystkim, nie zrobi sobie krzywdy nieprawidłowym ruchem i będzie umiał zapobiegać nawrotom” wypadania dysku”

Sam sobie odpowie na pytanie czy” to tylko do operacji”…

Autor:
Monika Adamik- certyfikowany terapeuta metody McKenziego

Scroll to top